Kultuuri - ja kunstielamus - retk Pühale mäele

Ideaalne päevatripiks- hommikul sõita ja õhtuks tagasi Puhkemajja.

Püha mäe idee kutsus ellu frantsiskaani munk Bernardino Caini. Caini oli mitmel korral paavsti saadikuks Palestiinas, külastanud ristisüdijate riike Lähis-Idas. Paraku oli tegemist ajaga, kus türklaste surve tõttu pidid Eurooplased lahkuma oma Lähis -Ida valdustest. Tekkis vajadus uute palverännaku kohtade järele, sest Jerusalemma ja teistesse Kristluse algaastate legendaarsetesse linnadesse palverännakuid ohtlikkuse tõttu enam sooritada ei õnnestunud.
Caini käis välja idee ehitada Itaaliasse Palestiina märgiliste kirikute koopiad. Asukohaks valis ta välja Sesia jõe orus asuva Varallo linnakese kohal kõrguva üksiku kaljunuki. Kuna mitmed katoliku kiriku körged ametnikud kuulusid frantsiskaanlaste ordusse, leidiski Caini idee toetust ja ka finantseerimist.
Varallo Püha mäe esimeseks direktoriks ja peakunstnikuks sai Gaudenzio Ferrari. Ferrari töötas ligi 30 aastat Varallos olles nii kunstnik, skulptor arhitekt ja direktor.
Peale Ferrari suundumist Milaanosse 1529 aastal, sai tema järglaseks Galeazzo Alessi. Alessi juhatuse ajal sai Varallo “ mägede teater“ suure osa tänapäevasest kujust. Oma osa mängis ka 16 saj. lõpus hoogustunud katoliku kiriku reformatsiooni vastane liikumine. Mis nõudis kogu Jesus Kristuse eluloo kajastamist.
Püha mägi koosneb 45 kabelist ja kirikust. Kabelites on 44 panoraami, mis jutustavad Kristuse eluloo. Alustades esimesest panoraamist, saab hea ülevaate Piibli ainestikust. Panoraamides on rohkem kui 800 inimese suurusega kuju, mis koos seinafreskodega muutuvad ühiseks tervikuks. Panoraame on lisatud ja täiendatud muidugi ka hiljem kuni 18 sajandini. Loetelu kunstnikest, kellelt on tellitud töid, on pikk: Caravaggio, Lanino vennad, Cesare Luini, Giovanni, Tanzio, Tabacchetti.Rocca ja paljud teised.
Täna on võimalik nii palverändajatel, kunstihuvilistel ja uudishimulikel tõusta mäkke köisraudteega. Alumine jaam asub Varallo kesklinnas, ülemine „mägede teatris“ .
Varallo kunstimuuseumis on muidugi võimalik tutvuda põhjalikumalt Gaudenzio Ferrari loomega. Kaua aega peeti Ferrari töid Pühal mäel „rahvakunstiks“. Alles hiljem avastati, et on tegemist ühe 16 saj. Itaalia mõjukama kunstnikuga. Kunstniku tõid võib kohata ka teistes Varallo kirikutes.
Kellel kõisraudteel sõitmisest jäi adrenaliinidoos veel kätte saamata võib katsetada linnakese kõrval lookleval Sesia jõel raftingut. Jõgi pakub selleks mitmeid võimalusi.

Aitame kogu Sinu puhkuse muuta elamusterohkeks. 

Tere tulemast! Benvenuti!

Soovi korral saad osaleda eestikeelsel ekskursioonil, kus vaatame üle nii  Püha mäe,  kui ka kogu  linnakese.